یه مقاله تو همشهری خوندم که واسه ی خودم جالب بود .
مجله آمریکایی نیچر ،در شماره 15جولای خود با انتشار گزارشی از جایگاه علمی کشورهای جهان ،ایران را در مرتبه سی ام قرار داد.مقاله جالبیه که در همشهری 24مرداد  خوندم.راستش حوصلم نیمد یه چکیده ای ازش بنویسم خیلی مفصل بود! فقط رتبه بندی رو نوشتم  براتون،و اینم بگم تعداد مقالات علمی از شاخصهای مهم این رتبه بندیه،از نظر وسعت و جمعیت،امکانات و موقعیت سیاسی به کشورها توجه کنید.
1/آمریکا 2/انگلیس 3/آلمان 4/ ژاپن 5/ فرانسه 6/ کانادا 7/ ایتالیا 8/ سوئیس 9/ هلند 10/ استرالیا
11/ سوئد 12/ اسپانیا 13/ بلژیک 14/ دانمارک 15/ اسراییل 16/ روسیه 17/ فنلاند 18/ اتریش 19/ چین 20/ کره جنوبی
21/ لهستان 22/ هند 23/ برزیل 24/ تایوان 25/ ایرلند 26/ یونان  27/ سنگاپور 28/ پرتغال 29/ آفریقای جنوبی 30/ ایران


حالا فهمیدین چراآمریکاانقدر دنبال مدال آورای المپیادی ماست،ما که مقام سی ام  را داریم؟

 

نامه آبراهام لینکن به آموزگار پسرش

به پسرم درس بدهید
او باید بداند که همه مردم عادل و همه آنها صادق نیستند،اما به پسرم بیاموزید که به ازای هر شیاد ،انسان صدیقی هم وجود دارد.به او بگویید ،به ازای هر دشمن دوستی هم هست.
میدانم که وقت میگیرد اما به او بیاموزید اگر با کار و زحمت خویش یک دلار کسب کند ،بهتر از آنست که جایی روی زمین پنج دلار پیدا کند.به او بیاموزید که از باختن پند بگیرد و از پیروز شدن لذت ببرد.او را از غبطه خوردن بر حذر دارید.به او نقش و تاثیر مهم خندیدن را یاد آور شوید.
اگر میتوانید ،به او نقش موثر کتاب در زندگی را آموزش دهید.به او بگوئید تعمق کند،به پرندگان در حال پرواز در آسمان دقیق شود.به گلهای درون باغچه و به زنبورها که در هوا پرواز میکنند ،دقیق شود.
به پسرم بیاموزید که در مدرسه بهتر اینست که مردود شود اما با تقلب به قبولی نرسد.به پسرم یاد بدهید با ملایمها ،ملایم و با گردن کشها، گردن کش باشد.به او بگوئید به عقایدش ایمان داشته باشد،حتا اگر همه بر خلاف او حرف بزنند.
به پسرم یاد بدهید که همه حرفها را بشنود و سخنی را که بنظرش درست میرسد انتخاب کند.ارزشهای زندگی را به پسرم آموزش دهید.
اگر میتوانید به پسرم یاد بدهید که در اوج اندوه تبسم کند و از اشک ریختن خجالت نکشد.به او بیاموزید که میتواند برای فکر و شعورش مبلغی تعیین کند،اما قیمت گذاری برای دل بی معناست.به او بگویید که تسلیم هیاهو نشود و اگر خود را بر حق میداند پای سخنش بایستد و با تمام قوا بجنگد.
در کار تدریس به پسرم ملایمت بخرج دهید،اما از او یک ناز پرورده نسازید.بگذارید که او شجاع باشد ،به او بیاموزید که بمردم اعتقاد داشته باشد.
توقع زیادی است اما ببینید که چه میتوانید بکنید،پسرم کودک کم سال بسیار خوبیست.

*فکر کنم معلمه بعد از خوندن این نامه استعفاشو داده...!!بنظر من که لینکلن میتونست معلم خیلی توپی بشه!هر چند که رئیس جمهور خوبی هم بود.
**چند تا معلم تو زندگیتون دیدید که این چیزارو نشونتون بدن؟
***(یاد فیلم The Wall افتادم).

/ 0 نظر / 8 بازدید